top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJulia Korczyńska

Dla kogo i po co wizyta u dietetyka weterynaryjnego?

Zaktualizowano: 17 mar 2022


"Żywność, którą spożywasz, może być najbezpieczniejszym i najpotężniejszym lekarstwem lub najwolniej działającą trucizną." - ANN WIGMORE

Już coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie żywienie naszych zwierząt domowych. Zbilansowana dieta jest bowiem najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie zwierzęcia. Oczywiście są też i takie osoby, które nie przywiązują do tego tematu dużej uwagi i dają się nabrać na chwyty marketingowe dużych producentów karm. Jest to niestety bardzo częsty błąd wielu właścicieli psów i kotów, którzy nie zwracają uwagę na skład karmy, a tylko na pięknego kotka lub pieska na jej opakowaniu.


Najważniejszą rolą diety zwierząt jest dostarczenie organizmowi najpotrzebniejszych składników odżywczych. Dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu diety, staje się ona paliwem dla wszystkich narządów wewnętrznych zwierzęcia. Kiedy jednak pojawia się problem z niestrawnością u psa lub kota, alergiami lub co gorsza zwierzę zachoruje, wielu właścicieli szuka porady najczęściej u swojego lekarza weterynarii. By nieco odciążyć ten zawód, od wiecznie powtarzających się pytań odnośnie diety zwierząt, powstali specjaliści zajmujący się tylko i wyłącznie dietą zwierząt domowych. Co prawda w Polsce nie jest to jeszcze branża, aż tak popularna jak na zachodzie, a sam specjalista ds. żywienia psów i kotów nie doczekał się jeszcze w Polsce usankcjonowania prawnego. Mimo tego coraz więcej znaleźć można osób interesujących się dietetyką weterynaryjną, rozpisujących diety weterynaryjne, a nawet cateringów dietetycznych dla zwierząt opracowywanych przez dietetyków. Jest to niezwykle pocieszające, gdyż oznacza to, że ludzie zaczęli coraz więcej myśleć o diecie nie tylko ich samych, lecz także najbliższych im członków rodziny – pupili :)


Tylko kto tak na prawdę potrzebuje wizyty u psiego dietetyka i jak ona wygląda?


Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, każdy dietetyk działa w wybranym przez siebie zakresie. Jedni zajmują się tylko i wyłącznie konsultacjami dla zwierząt zdrowych, pomagają w doborze karm bytowych lub komponują diety domowe. Znacznie mniejsza część dietetyków weterynaryjnych zajmuje się również układaniem i bilansowaniem diet dla zwierząt obarczonych chorobą. Nie ma jednak w tej dysproporcji pomiędzy jednymi a drugimi nic dziwnego, odpowiednie dobranie i kompozycja diety dla chorego zwierzaka wymaga odpowiedniej wiedzy i współpracy z lekarzem weterynarii. Dobranie takiej diety powinno opierać się na wynikach badań, ogólnej ocenie kondycji zwierzęcia, jak również odpowiedniej suplementacji. Mamy tu do czynienia bowiem z dietą leczniczą, musi być więc ona odpowiednio dobrana tak, by na pewno nie zaszkodziła. Dieta lecznicza powinna wspomagać leczenie i przyspieszać jego efekty. W przypadku alergii skórnych lub innych lżejszych schorzeń może okazać się nawet, że będzie to jedyna forma leczenia.Najczęściej konsultacja dietetyczna z opiekunem zwierzęcia odbywa się w w domu opiekuna. Jednak może się ona równie dobrze odbyć w lecznicy weterynaryjnej lub w gabinecie dietetyka weterynaryjnego. Na takiej konsultacji dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad odnośnie diety, zachowania zwierzęcia i jego ewentualnych chorób. Warto przygotować na taką konsultację również książeczkę zdrowia, by sprawdzić ostatnie szczepienia i odrobaczanie. Dlaczego o tym pisze... zdarzyło się już nie raz, że problemy z rzekomą nietolerancją pokarmową objawiającą się biegunką wg. właścicieli dało się bardzo szybko zlikwidować tabletką na odrobaczanie :)

Po dogłębnym wywiadzie, wraz z dietetykiem dobieramy odpowiedni model żywienia swojego pupila i najczęściej na tym konsultacja się kończy, ale praca dietetyka weterynaryjnego dopiero się rozpoczyna. Specjalista mając już wszystkie dane potrzebne do ułożenia diety dla psa lub kota zabiera się za dietę. W zależności od przypadku tworzy jadłospis, daje możliwość wyboru karm komercyjnych, najczęściej z pośród kilku marek lub też dobiera odpowiednią dietę leczniczą wraz z suplementacją.


Dietetycy weterynaryjni są najczęściej w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi, by opiekunowie mieli możliwość konsultowania z nimi diety lub rozwiania pewnych wątpliwości pojawiających się z czasem. Jeśli tylko, zastanawiasz się jaka karma była by najodpowiedniejsza dla Twojego psa lub kota, masz szczeniaka i nie wiesz czy suplementacja jest w tym okresie życia niezbędna lub też szukasz pomocy dla swojego schorowanego pupila, zgłoś się na konsultację ze specjalistą ds. żywienia.
23 wyświetlenia0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Post: Blog2_Post
bottom of page